Do 29. Finału WOŚP pozostało
75 dni
Festiwal
Patrol

Oddają serce

2015-08-01 10:30:00

Są niezastąpionym trybikiem tej wielkiej maszyny, jaką jest organizacja Festiwalu. Widzicie ich w każdym woodstockowym miejscu. O kim mowa? Oczywiście o naszych wolontariuszach, czyli Pokojowym Patrolu. Po czym ich poznać? Po czerwonych i żółtych koszulkach.

To grupa ludzi, która współpracuje z nami przez cały rok, pomagając w organizacji i przebiegu wielu wydarzeń i przedsięwzięć podejmowanych przez Fundację WOŚP.


Każdy członek Patrolu rozpoczął swoją przygodę od szkolenia w Centrum Wolontariatu - Ośrodku Szkoleniowym SZADOWO-MŁYN. To weekend spędzony na poznawaniu zasad współpracy w grupie, roli lidera oraz rozmów o przebiegu Przystanku Woodstock. Szkolenie takie zawiera również certyfikowany kurs pierwszej pomocy według. wytycznych American Heart Association oraz Służb Informacyjnych - uprawnienia do pracy na imprezach masowych.

Po ukończeniu szkolenia w Szadowie spotykamy się wszyscy na Przystanku Woodstock. Dla nich praca rozpoczyna się dużo wcześniej, ponieważ już w przedfestiwalowy poniedziałek odprawa z Jurkiem rozpoczyna pracę. Zostają również dłużej, aby pomóc w zakończeniu i zamknięciu Festiwalu.

Pracują podzieleni na grupy, którymi dowodzą liderzy, czyli osoby w charakterystycznych żółtych koszulkach. Lider odpowiedzialny jest za pokierowanie grupą, czyli wskazanie im zadań oraz kontakt z Centrum Dowodzenia Festiwalu.

Centrum to miejsce, w którym siedzą osoby z Patrolu z ogromnym doświadczeniem pracy na Festiwalu oraz znajomości każdego jego miejsca. Wspólnie z przedstawicielami wszystkich służb obecnych na Festiwalu czuwają nad bezpieczeństwem wolontariuszy pracujących w terenie.

Patrolowcy podzieleni są na grupy pod względem zadań, które wykonują. Mamy tzw. "grupy lotne", czyli te, które możecie spotkać na terenie Festiwalu - chętne do udzielenia Wam pomocy, wskazania drogi, promiennego uśmiechu. Są obecni na warsztatach, spotkaniach, koncertach.
 
Istnieją również tzw. grupy funkcyjne. To ich zadań należy obsługa Biura Przepustek, praca na Dworcu PKP, opieka nad artystami, praca w Centrum Prasowym Fundacji - obsługę dziennikarzy oraz wszystkich kanałów i stron internetowych, na których możecie przeczytać o Festiwalu, przygotowywanie sprzętu na scenach, praca w SiemaShopie - fundacyjnym sklepiku, przygotowywanie transmisji na Kręcioła TV, przyjmowanie znalezisk w Biurze Rzeczy Znalezionych, opieka nad gośćmi i artystami namiotu Akademii Sztuk Przepięknych. 

Niektórzy z naszych wolontariuszy są również instruktorami pierwszej pomocy, dzięki czemu prowadzić możemy program edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" Spotkać ich możecie na Pasażu Handlowym - chętnie nauczą Was jak uratować życie człowieka.

Pamiętajcie o tym, że Festiwal nigdy nie zasypia i zawsze jest mnóstwo spraw do przygotowania i ogarnięcia - nasi wolontariusze pracują w systemie zmianowym, jednak pozostają do ciągłej dyspozycji uczestników, gości, artystów. 

Na Woodstocku pracuje również Medyczny Patrol, czyli ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki, strażacy, ratownicy wodni i górscy, którzy gotowi są udzielić Wam fachowej pomocy medycznej. Oni również pracują podzieleni na grupy. Spotkać ich możecie w Punktach Terenowych, czyli 8 miejscach, gdzie udzielona Wam zostanie pierwsza i podstawowa pomoc. Dodatkowo mamy tzw. zespoły wyjazdowe, które pracują na quadach - wyjeżdżają w teren, jeśli zajdzie potrzeba transportu do Szpitala Polowego HEL - gdzie czeka na Was pełny personel medyczny w doskonale wyposażonym szpitalu. 

Jak widzicie, nasi wolontariusze pełnią wiele bardzo odpowiedzialnych i niezbędnych ról i wykonują nieocenioną pracę. Gdyby nie oni, nie udawałoby nam się od 21 lat tworzenie Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Stworzyliśmy specyficzną grupę. Ludzi, którzy spotykają się kilka razy do roku, aby wspólnie działać w słusznej sprawie. Pokojowy Patrol to przyjaźnie, związki, wspólne podróże, historie opowiadane do białego rana przy ognisku. Nie pytamy nikogo o poglądy, religię, status społeczny, sumę pieniędzy na koncie, czy wiek. Szukamy tego co nas łączy, a jest tym chęć działania i robienia "czegoś więcej".

Pamiętajcie, że są tutaj dla Was. Jeśli spotkacie ich na polu - uśmiechnijcie się! To dla nich najlepsze podziękowanie za prace i zaangażowanie. Jeśli wolontariusz zwracają Wam na coś uwagę - to dla Waszego dobra i bezpieczeństwa. 

Patrolowcy: jeśli nas czytacie - dziękujemy za to, że jesteście! Choć przed nami jeszcze cały dzień i noc koncertów, następnie sprzątanie, a dopiero potem wspólne ognisko pożegnalne - już teraz dziękujemy Wam za 21. Przystanek Woodstock. Jesteście nieocenioną wartością i bez Was nie udałoby nam się to. Dbajcie o siebie, odpoczywajcie w wolnych chwilach i do zobaczenia na zakończeniu Festiwalu na Dużej Scenie. 

Partnerem Pokojowego Patrolu jest BMW Group Polska, dzięki czemu posiadamy specjalistyczny samochód służący nam na szkoleniach i zabezpieczeniach medycznych. 
 


(Nika, fot.Łukasz Widziszowski/ Anna Migda/ Robert Grablewski) 
POKAŻ PODOBNE
2020-10-16 10:15:00

Dzień Przywracania Czynności Serca

16 października to Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca, który dotychczas był również dniem bicia rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy przez jak największą ilość osób, popularyzując naukę podstaw pierwszej pomocy.

Zobacz też