Do 29. Finału WOŚP pozostało
111 dni
Fundacja
Patrol

Pierwsze szkolenie Pokojowego Patrolu za nami!

2014-10-28 12:52:45
Pierwsze (w tym sezonie) szkolenie Pokojowego Patrolu już za nami. W miniony weekend do naszego ośrodka w Szadowie Młyn przyjechała grupa 31 śmiałków chcących dołączyć do patrolowej ekipy.

Szkolenie tradycyjnie rozpoczęło się w Malborku od powitania na dworcu PKP. Pierwszym zadaniem była gra miejska – uczestnicy otrzymali do wykonania kilka zadań na terenie Malborka. Następnie wszyscy razem przenieśliśmy się w okolice Szadowa, aby w pięknych okolicznościach przyrody, przy jesiennym słońcu, pokonać trasę prowadzącą do Uniwersytetu WOŚP. Droga nie mogła być nudna – jak to mamy
w zwyczaju – wzbogaciliśmy ją o kilka zadań, których realizacja pomogła w integracji grupy osób, które jeszcze kilka godzin wcześniej zupełnie się nie znały. 
Minęło kilka godzin, no może ciut więcej :) i  uczestnikom szkolenia ukazał się szadowski młyn.
Tak rozpoczęła się kolejna część szkolenia – wykłady z Jurkiem oraz zajęcia medyczne, które zakończyliśmy w późnych godzinach wieczornych.

Sobota – była bardzo aktywnym dniem.

Ranek rozpoczął się od wykładu dla pracowników służby informacyjnej. Następnie przystąpiliśmy
do przygotowań do zaplanowanych ćwiczeń ratowniczych, które wspólnie ze Strażą Pożarną, Policją, Pogotowiem Ratunkowym oraz innymi służbami profesjonalnymi przeprowadziliśmy na dworcu PKP
w Kwidzynie. Scenariusz zakładał pozorowane zderzenie pociągu z samochodem osobowym. Poszkodowanych było ponad 30 podróżujących pociągiem oraz 2 pasażerów samochodu. Pierwszymi osobami na miejscu zdarzenia byli uczestnicy szkolenia PP, którzy pod dowództwem naszego Instruktora (Jaro) zabezpieczyli teren zdarzenia, przeprowadzili rozpoznanie oraz triaż, a następnie uczestniczyli w ewakuacji poszkodowanych.
Po zakończeniu ćwiczeń udaliśmy się do Szadowa, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku Uniwersytetu WOŚP. Następnie zaproszeni goście mieli okazję przekonać się jak przebiegają nasze szkolenia oraz jak działamy w warunkach woodstockowego pola – specjalnie dla nich przeprowadziliśmy pozorację pożaru na polu namiotowym. Działania były prowadzone przez Pokojowy Patrol przy wsparciu straży pożarnej.
Następnie uczestnicy wrócili na salę wykładową, gdzie ponownie spotkali się z naszymi instruktorami podczas wykładów z pierwszej pomocy, po których rozpoczęły się egzaminy.

Ostatnim etapem drugiego dnia szkolenia był nocny marsz z „atrakcjami” :)

Po opuszczeniu terenu Uniwersytetu nasi kursanci napotkali wypadek drogowy (pozorowany). Udzielenie pomocy poszkodowanym przebiegło bardzo sprawnie, co pokazuje, że nasze wykłady są wykorzystywane w praktyce. Kolejny zadaniem był transport poszkodowanych w trudnych leśnych warunkach. Na końcu trasy uczestnicy dotarli na… woodstockowe pole, na którym ponownie wybuchł pożar. Również tym razem rewelacyjnie poradzili sobie z zabezpieczeniem miejsca zdarzenia, rozpoznaniem oraz udzieleniem pomocy i ewakuacją poszkodowanych.

To był już koniec tego dnia… zostało jeszcze ognisko :)

była to chwila na złapanie oddechu, poukładanie myśli, wymianę uwag i podsumowanie szkolenia.

Niedziela był to dzień oficjalnego zakończenia szkolenia

w trakcie, którego wręczyliśmy certyfikaty, nagrodziliśmy najlepszych oraz zrobiliśmy pamiątkową fotę, która wkrótce zawiśnie na murach Uniwersytetu.
Jednak zanim to nastąpiło odbyły się ostatnie wykłady. Jeden z nich to WOW – czyli Wiedza
o Woodstocku, swoiste kompendium wiedzy niezbędnej, każdemu kto zaczyna swoją patrolową przygodę.

Zobaczcie jak było – poniżej kilka zdjęć, a jeżeli sami chcecie przekonać się jak jest na naszych szkoleniach, to czym prędzej wyślijcie zgłoszenie! W tym roku czeka nas jeszcze jedno szkolenie
w dniach 21-23 listopada.
 
/Strażacki

 
fot. M. Garczyński
 
 
 
 
POKAŻ PODOBNE
Zobacz też